Odwiedza nas 20 gości

Uroczystości odpustowe w ratowskim Sanktuarium:

  • Ku czci św. Antoniego: 12-13 czerwca
  • Ku czci Matki Bożej Anielskiej: 1-2 sierpnia

Sanktuarium w Ratowie związane jest ze słynącym łaskami  obrazem św. Antoniego z Padwy. Od wieków 13 czerwca na odpust ku czci  św. Antoniego , z bliska i z daleka, przybywają pielgrzymi ,  powierzając  Mu swoje troski oraz prosząc  o łaski.   Otrzymują to, o  co  z wiarą błagają.

Kult św. Antoniego z Padwy jest  w tym miejscu bardzo silny. Bez względu na dzień tygodnia, w którym wypada Jego święto, Sanktuarium w Ratowie wypełnia się  pielgrzymami.

Obchody odpustowe rozpoczynają się wieczorem 12 czerwca uroczystymi nieszporami. Od rana 13 czerwca przybywają  czciciele, by oddać cześć swojemu Patronowi i prosić o łaski. Ze względu na niewielkie wnętrze zabytkowego kościoła i  tłum pielgrzymów, uroczysta Msza św. Odpustowa (często pod przewodnictwem Księdza Biskupa) sprawowana jest przed Sanktuarium na ołtarzu polowym.

Z osobą św. Antoniego związanych jest wiele błogosławieństw. Od 2009 r. przywrócony został obrzęd poświecenia lilii, które służą jako lekarstwo i ochrona przed chorobami. Drugim błogosławieństwem jest poświęcenie chlebków św. Antoniego - symbolu  jałmużny dla potrzebujących oraz prośby, by nie zabrakło chleba  dla rodziny.

Jednocześnie z Odpustem organizowane są różnorodne przedsięwzięcia kuturalno-patriotyczne.

W 2009 r została zorganizowana edukacyjna wystawa, która obejmowała :

- ekspozycję zabytkowych maszyn rolniczych
- degustację regionalnego wiejskiego jedzenia
- pokaz pracy kowala
- ekspozycję bryczek
- kiermasz książek
- przejażdżkę bryczką
- przejażdżkę na koniu
- strzelanie z łuku

W 2010 r  wystawa została rozszerzona o nowe elementy min. : skoki przez przeszkody na koniu, pokaz ujeżdżenia, wystawę militariów, wystawę prac artystów ludowych.

W 2011 roku Sanktuarium ochodziło uroczyste obchody z okazji 780 rocznicy narodzin dla nieba Św. Antoniego z Padwy. Poza uroczystościami odpustowymi został zorganizowany wówczas piknik "Św. Antoni - Dzieciom", z wieloma różnorodnymi atrakcjami, przygotowanymi w szczególności z myślą o najmłodszych. W ramach obchodów 780 rocznicy narodzin dla nieba  Św. Antoniego - w sierpniu 2011 zorganizowane zostały również I Ratowskie Spotkania Patriotyczne.

W 2012 roku - na zakończenie obchodów, w dniu 17 czerwca zorganizowano II Ratowskie Spotkania Patriotyczne, połączone z rekonstrukcją potyczki kawaleryjskiej z 1920 roku, która miała miejsce na polach okalających Sanktuarium.

Począwszy od 2013 roku Sanktuarium zaprasza na DNI Świętego Antoniego.

Serdecznie zapraszam, poniżej przedstawiam szczegółowy program dni

rektor Sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski

 

Uroczystości odpustowe 2016

Dni św. Antoniego:

12 czerwca godz. 18.00 - uroczyste nieszpory

13 czerwca godz.12.00 - uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Piotra Libery

 

19 czerwca 2016 VI Ratowskie Spotkania Patriotyczne - godz. 12.00 msza św. w intencji Ojczyzny, od godz. 13.30 piknik patriotyczny, od godz. 15.00 Widowisko historyczne "Ratowo 1920"

 

Odpust ku czci Matki Boskiej Anielskiej

1 sierpnia godz.18.00 - uroczyste nieszpory

2 sierpnia godz.12.00 - uroczysta suma odpustowa