Odwiedza nas 12 gości

EUROPA DUCHA
Europejskie Dni Dziedzictwa w płockiej bazylice katedralnej oraz Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

„Wspólny europejski dom musi stać się Europą Ducha”. Słowa zaczerpnięte z nauczania św. Jana Pawła II były mottem wspólnego przedsięwzięcia pod  tytułem: „Bazylika katedralna w Płocku, Zespół klasztorny w Ratowie – mazowieckie ślady Europy Ducha”, przygotowanego 18 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 przez parafię katedralną w Płocku oraz Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się uroczystą mszą św. w intencji mieszkańców Europy, której przewodniczył oraz homilię wygłosił rektor ratowskiego sanktuarium, ks. kan. Bogdan Pawłowski.

Św. Jan Paweł II jeszcze przed wstąpieniem na tron Piotrowy wykazywał duże zainteresowanie wspólnotą europejską. Upatrywał w niej szansy na przeciwstawienie się totalitarnym dyktaturom, które ograniczały prawa człowieka w wielu krajach za tzw. „żelazną kurtyną”, m.in. w Polsce. Po upadku muru berlińskiego, papież był z jednej entuzjastą Unii Europejskiej i panujących w niej swobód obywatelskich, z drugiej zaś wyraźnie widział zagrożenia, wynikające z odcinania się Europy od chrześcijańskich korzeni.

Bezpośrednio po mszy św. rozpoczął się IV Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej  „Ratowskie brzmienia przeszłości”, którego główną atrakcją był piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”. Wyczarowany przez Chorągiew Rycerską z Ciechanowa średniowieczny świat zafascynował nie tylko najmłodszych uczestników ale również wielu dorosłych, którzy mieli zarówno możliwość wysłuchania porywających opowieści o życiu średniowiecznego rycerza i damy jak również spróbować swych sił chociażby w strzelaniu z łuku czy posługiwaniu się mieczem lub toporem. Jednym z najciekawszych momentów pikniku był pojedynek na miecze, ponadto można było dowiedzieć się wiele ciekawostek  o życiu dworskim w piętnastym wieku.

W ratowskim  konwencie można było obejrzeć również wystawę prac mławskich fotografików oraz wziąć udział w warsztatach pisania ikon, pod kierunkiem płockiej pracowni ikonopisarstwa. Młodzież z mławskich szkół wykonała ciekawy mural na ogrodzeniu znajdującego się na terenie zespołu klasztornego  Centrum Rozwoju Rodziny, nawiązujący do wangogowskich słoneczników.

W programie EDD znalazło się ponadto zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego zespołu klasztornego w Ratowie wraz z podziemiami oraz zwiedzanie z przewodnikiem bazyliki katedralnej w Płocku. W Ratowie zwiedzanie połączone było z krótką prelekcją poświęconą historii Księstwa Mazowieckiego, którego dumną stolicą był Płock a najdalej na północ wysuniętym grodem – oddalony o ok. km. od Ratowa zamek rycerza Pawła z Radzanowa, natomiast podczas zwiedzania bazyliki katedralnej w Płocku, turyści mogli dowiedzieć się co nieco o historii ratowskiego konwentu.

W Płocku, o godz. 14.00, w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej odbyło się również spotkanie otwarte pod hasłem: „Europa Ducha – zagrożenia i wyzwania”, zorganizowane przez Bractwo św. Antoniego. Dyskusji przewodniczył, moderator bractwa, ksiądz prof. Ireneusz Mroczkowski.

Przedsięwzięcie zakończył w katedrze koncert poezji śpiewanej  pt. Wszystko miłość”  w wykonaniu krakowskiego artysty Krzysztofa Bigaja, który zaprezentował własne kompozycje do wierszy współczesnych polskich poetów: Karola Wojtyły, Wisławy Szymborskiej, Marka Grechuty, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Jana Brzechwy.